Kantor Świnoujście
Golden Kantor to firma, która przede wszystkim dba o interes klienta. Od ponad dekady zajmujemy się działalnością skup-sprzedaż walut, bacznie analizując rynek. Chcemy być coraz lepsi, dlatego nieustannie się rozwijamy. Służymy fachową poradą i mamy najkorzystniejsze warunki współpracy.
Wymiana walut
W kantorze jest dużo korzystniejsza od wymiany w banku, bo w takiej instytucji finansowej marża jest dużo wyższa. Rozbieżności wynikają z priorytetów, dla banków wymiana walut to dodatkowa działalność, a kantory z tego żyją. Dlatego też to właśnie kantor będzie odpowiedniejszym miejscem dla świadomego klienta.
Kursy walut
Bywają kapryśne, przez co rzadko się utrzymują. Ponadto kursy walut mogą zależeć od kilku czynników:
- ekonomicznych – wzrost gospodarczy, inflacja, stopy procentowe
- instytucjonalnych – zawierane porozumienia, traktaty, umowy międzynarodowe
- politycznych – ryzyko polityczne inwestycji, siły wpływów zagranicznych
- psychologicznych – zaufanie, sentyment inwestorów do danej waluty
Cena danej waluty wyrażona w innej walucie to kurs walutowy.
Rodzaje kursów walutowych
W klasycznym podejściu mamy podział na kursy płynne i kursy sztywne. Z czasem pojawiły się nowe, bardziej pasujące do współczesnych realiów. Należy do nich np. izba walutowa, która jest formą kursu sztywnego. Kursy mogą słabnąć, rosnąć, ale każde działanie ma odpowiadający temu termin.
Zmiany kursów
Kursy sztywne i płynne mogą mają swoje osobne nazwy na spadek i wzrost wartości waluty. Wśród kursów sztywnych zmniejszenie wartości waluty to dewaluacja, natomiast rewaluacja jest zwiększeniem wartości waluty.
Biorąc pod uwagę kursy płynne, mamy do czynienia z deprecjacją, kiedy wartość waluty maleje i aprecjacją, w przypadku wzrostu wartości waluty.
Funkcje kursu walutowego
Podstawowe:
- § informacyjna – informuje o cenie walut obcych. Jest to informacja bezpłatna, wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji przez przedsiębiorców i inne podmioty, a także będąca istotnym elementem planowania i zarządzania zarówno na szczeblu państwa, jak i poszczególnych podmiotów. Funkcja ta pozwala także ocenić opłacalność lokowania pieniądza w innej walucie;
- § cenotwórcza – kurs przenosi zagraniczne układy cen na układ krajowy, wraz ze wszystkimi wynikającymi stąd ekonomicznymi konsekwencjami dla gospodarki światowej. Znaczenie tej funkcji rośnie na skutek wzrostu mobilności ludności czy liberalizacji handlu;
- § antycykliczna (amortyzująca) – gdy gospodarka się rozwija to, w przypadku płynnego kursu, waluta danego kraju się umacnia. Towary w nim produkowane stają się droższe od zagranicznych, więc spada ich produkcja, co trochę hamuje gospodarkę. Gdy w gospodarce występują trudności, waluta słabnie. Wtedy towary produkowane w kraju stają się tańsze od importowanych, co zwiększa sprzedaż towarów w kraju i za granicą.
Pozostałe:
- § współczynnika efektywności wymiany – gdy ceny i koszty ustalane są w różnej walucie;
- § regulatora wymiany – zmniejszenie lub zwiększenie efektywności wymiany łączy się ze zmniejszeniem lub zwiększeniem liczby i wartości zawieranych transakcji;
- § instrumentu polityki gospodarczej – aby kurs walutowy był instrumentem polityki gospodarczej, musi być podatny na wpływy władz publicznych w kraju. Władze monetarne mając możliwość kształtowania kursu walutowego, mogą stanowić bądź wspierać określone tendencje zmian;
- § instrumentu gier finansowych – zróżnicowanie kursów walutowych w przestrzeni i w czasie pozwala na dokonywanie różnego rodzaju transakcji walutowych, np. transakcje arbitrażowe, opcje walutowe, transakcje future;
- § kryterium porównywalności gospodarek i dochodów – kursy pełnią funkcję wspólnego mianownika przy porównywaniu wartości wyrażonych w różnych walutach.
Kiedy najlepiej wymienić walutę, żeby nie stracić?
Istotna jest cierpliwość, bo trzymając walutę w portfelu przez dłuższy czas, można trafić na taki moment, kiedy transakcja będzie bardziej opłacalna. Warto zwrócić uwagę na opinię fachowców, którzy cały czas analizują walutowe rynki międzynarodowe. Oczywiście, nigdy nie ma stu procent pewności, że coś się sprawdzi, niemniej jednak łatwiej wtedy podjąć decyzję. Warto też spojrzeć na wykresy kursów walut i sprawdzić, czy ceny mają obecnie tendencję spadkową czy wzrostową.
Dlaczego Golden Kantor?
Jesteśmy najlepszym kantorem w Świnoujściu, bo oferujemy szeroki zakres usług, dopuszczamy negocjacje cen, rezerwujemy kursy i rozliczenia przez konta bankowe. Oprócz wymiany walut kupisz i sprzedasz u nas monety bulionowe, sztabki złota oraz inne produkty inwestycyjne kolekcjonerskie, tudzież numizmaty. Gwarantujemy najwyższą jakość obsługi klienta.